PartyzanciAK » Republika Ochotnica » Republika Ochotnicka

Republika Ochotnicka

PDFDrukujEmail
Spis treści
Republika Ochotnicka
WSPPARGORJK
Wszystkie strony

 

ZródłoORGODZLAMJK

 Organizacja Oddziału „Lamparta”

Wiosną 1943r.spotkał się mjr ”Ryś- Galica z kpt. „Lampartem” w okolicy Niedźwiedzia i polecił kpt. Julianowi Zapale zorganizowanie oddziału partyzanckiego- taki był początek IV Batalionu.Był to oddział niewielki nie przekraczający 40-stu partyzantów. W czerwcu 1944r. najpierw sformowano dwa po 30 ludzi plutony, ale napływ ochotników był duży tworzenie trzeciego plutonu był możliwy ale brakowało broni więc „Lampart” postanowił wykonać kilka wypadów na Słowacje i rozbroić placówki Słowackie pierwszy wypad to placówki Nowej Białej i Frydman, zaskoczeni Słowacy w nocy nie było problemów zdobyto 1.rkm, 20 KB, kilka pistoletów, amunicje, granaty, hełmy, skórzane torby polowe, koce, namioty. Akcje do Nowej Białej prowadził „Siwy”, do Frydmana „Lampart”.

   Większość ochotników nie miało karabinu w ręce. Te wstępnie przemarsze traktowane były jako szkolenie taktyczne, a postoje wykorzystywano do nauki posługiwania się bronią. Przydział amunicji na karabin kb- 30szt, a na rkm- 200 szt.

   I tak dochodziło do sformowania 4-go batalionu. Kiedy d-ca Grupy Operacyjnej gen. „Olbrycht” „Olza” zarządził inspekcję oddziałów Batalionów, którą dokonali kapitanowie Wiśniewski i Kasprzak, uznali że 4 Batalion kpt. „Lamparta” najlepiej wyszkolony w 1pułku P.S.P.

  Następne akcje zdobywania broni były placówki słowackie w Harkabuzie i Podwilku zdobyto 1 rkm, 30 KB kilkanaście pistoletów 5 tysięcy szt. amunicji, granaty, lornetki, koce, środki opatrunkowe, tak że można było uzbroić następny pluton. Były jeszcze dalsze rozbrojenia na terenie kraju.

źródłoWSPPARGÓRJK

  

© 2008 Partyzanci AK

Poprawny? XHTML i CSS.