PartyzanciAK » Żydzi

Żydzi

KAROLINA PANZ - OGNIOWCY LIKWIDUJĄ SIEROCINIEC W RABCE

PDFDrukujEmail

      

 

NA KAŻDYCH ZWŁOGACH OGIEŃ ZOSTAWIAŁ KARTKĘ   "AK OGIEŃ" - DLATEGO ŻYDZI DO TEJ PORY PRZYPISYWALI TE MORDY AKOWCOM. NAWET W AKTACH UBOWSKICH STARANNIE SEGREGOWANO PARTYZANTÓW NA - BANDA AK LUB BANDA OGNIA. DLATEGO TEŹ AKOWCY ZNAJĄC DZIAŁALNOŚC DEZERTERA OGNIA ZAWSZE ZDECYDOWANIE ODCINALI SIĘ OD NIEGO.

FILM NA YOU TOUBE - TAKO PROWDA 1 ORAZ TAKO PROWDA 2 TO DOKUMENTY KTÓRE WARTO ZNAĆ

 

PROTEST ŻYDÓW W SPRAWIE GLORYFIKACJI OGNIA

PDFDrukujEmail

List Żydów w sprawie”Ognia”
 

     CHCIELIŚMY w tym liście do Sz. Redakcji dołączyć nasz głos do dwóch artykułów, które ukazały się w Waszej gazecie. Mowa jest o artykule z 22 listopada 1990r. pt „Ogień” — bohater czy…? i drugim z dnia 20 grudnia pt:” I znów –„Ogień”, a to wszystko w ślad reportażu telewizyjnego pt. „Sprawa Ognia”.

    „Nasze ziomkostwo w Izraelu, byli mieszkańcy Nowego Targu i Podhala — mogą dołączyć zeznania o wyczynach Józefa Kurasia „Ognia”.

Wprawdzie po dwóch wspomnianych wyżej artykułach nie ma potrzeby dodawać do ogólnej oceny tych „bohaterskich” wyczynów — są one gruntownie i szeroko opisane przez przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK Oddział w Nowym Targu — ale ból osieroconych rodzin (tak Żydów, jak i Polaków), których najdrożsi zostali zamordowani przez J. Kurasia „Ognia", nie podlega przedawnieniu i nawet po pięćdziesięciu latach nadal dręczy i pali jak ogień. Ból ten staje się jeszcze bardziej ostry wobec wyraźnej tendencji zatarcia morderczego oblicza „Ognia" i gloryfikacji jego pamięci.

W wyżej wspomnianych artykułach była wzmianka o pogromach Żydów w Nowym Targu i Krościenku po wojnie, a my chcielibyśmy dodać imiona ofiar, które zostały zamordowane przez bandytów „Ognia” w Nowym Targu: Dawid Grasgrin, Lonek Lindenberger i Ludwig Herz. Oni przybyli do rodzinnego miasta Nowego Targu po gehennie obozów hitlerowskich aby żyć, ale tu czekała ich śmierć! „Bohaterzy „Ognia”, stojąc wobec udręczonych cieni ludzkich uzupełnili dzieło hitlerowskie.

Lonek Lindenberger i Ludwig Herę zostali zamordowani w dnia 2 maja 1946 roku na ul: Waksmundzkiej, na moście. Dawid Grasgrin, wójt gminy żydowskiej w Nowym Targu, który uratował się w klasztorze na Słowacji został zastrzelony przez bandę „Ognia” 6 lutego 1946roku.

W Izraelu żyje córka Dawida Grasgrina, która znalazła pełną dokumentację tych zbrodni w dokładnej rejestracji (ze wszystkimi szczegółami, łącznie z datami), prowadzoną osobiście przez Józefa Kurasia.

Celem tego listu jest protest przeciwko rehabilitacji i gloryfikacji J. Kurasia.
 
Z pełnym szacunkiem w imieniu Związku
SZOSZANA BEN-AMI
(RÓZIA NATOWICZ)
(tu pieczęć Związku Żydów w Nowym Targu i okolicy Podhala w Izraelu)”.

Orginał w archiwum ŚZŻ AK w Nowym Targu

 


Kanały RSS

© 2008 Partyzanci AK

Poprawny? XHTML i CSS.